מחקרים עדכניים מראים כי 85% מתנועת גולשים לאתרים מגיעה ממנועי חיפוש הנעזרים בהם כדי למצוא מוצר, שירות או מידע שמעניין אותם. 75% מתוכם לא עוברים את דף תוצאות החיפוש הראשון. לכן אם אתה לא שם אתה לא קיים או במילים אחרות Location, Location, Location !

אופטימיזציה מתבצעת באמצעות חמישה כלים עיקריים:

בחירת מילות חיפוש ומשפטי מפתח בהם משתמשים אנשים אשר מחפשים אותך אואת המתחרים שלך. הגדרת רשימת צירופים של מילות מפתח חזקות לקידום אתרך מתבצע על סמך סטטיסטיקות מדויקות של עשרות אלפי גולשים. חשוב להבין שביטוי שאתה מגדיר כאותה מילת מפתח אינה בהכרח צירוף בו משתמשים הגולשים בחיפוש אחר המוצר שאתה מוכר.

תוכן מעודכן, עשיר ורלוונטי. אתרים רבים נכתבים על ידי נציג מתוך הארגון. אולם לכתיבה באינטרנט יש חוקים אחרים. לדוגמא אנחנו לא קוראים אלא מרפרפים, יש צורך בשילוב מילות מפתח במינון מסוים בכל הטקסט, צריך לכתוב אותו מאוד ברור ולא מתחכם וכו'. לכן התאמה ושכתוב תכנים של אתר יקדמו אותו משמעותית במנועי החיפוש. כתיבה שיווקית לאינטרנט וכתיבה לקידום במנועי חיפוש היא מקצוע לכל דבר.

רישום האתר למנועי חיפוש ולאינדקסים שונים של אתרים לפי תחום. כאן נעשה מעשה לאתר מדריכים רלוונטיים לתחום האתר ווידוא שהאתר נרשם במנוע החיפוש או מדריך האתרים כפי שביקשנו: בצורה המדויקת, הנכונה והמשקפת ביותר את תחום האתר תוך שימוש מושכל במילות מפתח רלוונטיות.

קידום טכנולוגי כחלק בלתי נפרד באופטימיזציה של אתר אינטרנט, נעשים כמה צעדים טכנולוגיים במעודדים את קידומו במנועי חיפוש. אחד השינויים הטכנולוגיים החשובים הוא החלפת קישורים. זו מרכיב לפיו נקבעת רמת חשיבות של דף מסוים באתר במנועי חיפוש. החשיבות באה לידי ביטוי במספר הקישורים המובילים אל אותו דף או אתר ואיכותם. יש חשיבות למקור החלפת הקישור כדי לשפר מיקום של אתר במנועי חיפוש ולא להיפך.

שימור תוצאות אופטימיזציה של אתר אינה מסתיימת לאחר קידומו בפעם הראשונה. מנועי החיפוש כיום (כדוגמת גוגל) מחדשים את האופן שבו הם מקדמים אתרים כל הזמן. לכן יש להמשיך ולתחזק אתר לאחר שהסתיים שלב האופטימיזציה כדי לוודא שהוא יקודם במנועי החיפוש גם בהמשך.במילים פשוטות, נדרש מעקב רציף אחר התוצאה שהושגה במנועי החיפוש. המעקב כולל איסוף נתונים סטטיסטיים וניתוחם לגבי התנהגות גולשים, דפוסי גלישה, ניתוח תוצאות והסקת מסקנות מיידיות להמשך שיפור האתר בכלל וקידומו במנועי החיפוש בפרט.